Hayati Değere Sahip 3 Meta Tag ve Kullanımları

admin
Ekim 11, 2020

Meta tagler ve önemini incelerken Google'ın hikayesini anlatmakta fayda var... Google arama motorunda üst sıralara çıkmanın bir işletme adına ne kadar önemli olduğunu bilmek için yazılımcı veya SEO uzmanı olmaya gerek yok. Peki Google, kimi ilk sırada göstereceğine nasıl karar veriyor? İlk kurulduğu yıllarda Google'ın çok basit bir algoritması vardı ve zamanın web yöneticileri Google mantığını kavradığı anda onu hızlıca basit manipüle edebiliyordu.

Google's First Algorithm

İlk kuruluş yılında yazılan bu algoritma, Google'ın bugünlere gelmesinde büyük pay sahibi olsa bile, son derece basit olan mantığı nedeniyle website yöneticileri tarafından kısa süre içerisinde çözüldü. Çünkü bu mantık tamamen backlink üzerine kuruluydu. Kısaca açıklamak gerekirse bir websiteye, diğerlerinden ne kadar fazla link eklenirse, o sitenin sıralaması o kadar yükseliyordu. Başlangıçta iyi çalışan bu sistem, sahte backlinklerle manipüle edildikten sonra Google büyümesinin de verdiği avantajla algoritmasını yenileme kararı aldı.

Bugün geldiğimiz noktada ise websitelerin sıralanması için işlenen algoritmada 200'den fazla parametre olduğu biliniyor. Artık website açılış hızından mobil uyumluluğa, hosting lokasyonundan site uzantısına her ufak görünen özelliği Google sıralamalarda kullanıyor.

Günümüzde kendini arama motoru değil de "yapay zeka" olarak adlandıran Google'ın manipülasyon devrini bitirmesiyle website yöneticilerinin işleri de hayli zorlaşmış görünüyor. Yazımızda da bu bahsettiğimiz 200 parametre içinden "olmazsa olmaz" denilen, hayati önem taşıyan ve kısa vadede bile etkili sonuç alabileceğiniz meta tag kullanımlarından 3 tanesini inceleyeceğiz.

Meta tag’lerin HTML kod içindeki kullanımı:

  • Web sayfası başlığı (Title):

<title>Sayfa başlığı buraya yazılır</title>

  • Web sayfasının tanımlaması (Description):

​<meta name="description" content=“Sayfa açıklaması buraya yazılır”/>

  • Web sayfasının anahtar kelimesi (Keywords):

<meta name="keywords" content=“Sayfa anahtar kelimeleri buraya yazılır”/>

Recent Posts

Google Hız Optimizasyonun Önemi
Google Hız Optimizasyonun Önemi
Mobil Uyumlu Website Nasıl Tasarlanır?
Mobil Uyumlu Website Nasıl Tasarlanır?
Neden Dijital Reklam Danışmanına İhtiyacım Var?
Neden Dijital Reklam Danışmanına İhtiyacım Var?
Reklam Değil Satış Stratejileri
Reklam Değil Satış Stratejileri