Google Hız Optimizasyonun Önemi

admin
Ekim 11, 2020

Siteniz yavaş çalışıyorsa, üzgünüm iş kaybediyorsunuz demektir.
Google ın da dediği gibi, hız eşittir gelir. Web sitenizin hızı, başta SEO ve dönüşüm oranları olmak üzere çoğu duruma doğrudan etki etmektedir. Bunun sebebi de çok açıktır;
Kullanıcıların oldukça yavaş bir web sitesinden ayrılma olasığı çok fazladır ve bir sayfanın yüklenme süresi 1 saniyeden 6 saniyeye çıkarsa, geçmiş olsun. Potansiyel müşterinizi çoktan kaybettiniz.

Hız Neden Önemlidir?
Günümüzde artık bir web sitesinde hızlı bir şekilde gezinmek lüks değil. Özellikle günümüz internet kullanıcılarının büyük çoğunluğunun beklentisi bu yönde. Özellikle 2010 yılından sonra google,sayfa hızını bir sıralama faktörü olarak görmeye başladı. Bir dönüşüm oranı ve arama motoru için optimize edilmiş web sitesi oluşturma söz konusu olduğunda, hız kritik bir faktördür. Web site gezinme hızı,  şu an google tarafından belirlenen 200 den fazla "web site kalite faktörleri" arasında kendine önemli bir yer bulmaktadır. ABD dijital pazarlama ajansı Portent tarafından 2019 yılında yapılan bir araştırma, "dönüşüm oranlarının her bir ek yükleme süresiyle (0-5 saniyeler arasında) ortalama % 4,42 düştüğünü" gösterdi. Ayrıca,  sayfa yükleme süresinin ilk 5 saniyesinin, dönüşüm oranları üzerinde en büyük etkiye sahip olduğu tespit edildi.

Sayfa Hızı ve Yükleme Süresi
Sayfa Hızı, kendi başına bir sitenin yükleme süresinin gerçek bir karşığı değildir her zaman.
Peki, Sayfa Hızı ile karşılaştırıldığında yükleme süresi nedir? Bir sayfanın bir kullanıcı için yüklenmesi için geçen ortalama süredir. Hesaplanmış bir puan değildir. Sayfa yüklemenin başlaması ve bitmesi arasında sayfanın yüklenmesi için geçen gerçek süredir, saniye veya milisaniye cinsinden. Elbette, yükleme süresi tek başına hız sorunlarına neyin yol açtığı veya bunların nasıl düzeltileceği konusunda fikir vermez.

PageSpeed Insights Nedir?
PageSpeed Insights, web sitenizin performansını analiz etmenize ve daha iyi hale getirmeye yönelik önerileri görmenize yardımcı olmak için Google tarafından sunulan ücretsiz bir araçtır. Google PageSpeed Insights yardımcı olabilir, ancak sitenizin performansını değerlendirmek için tek başına kullanamazsınız. Sorunları belirlemek ve çözmek için birkaç gösterge kullanmanız gerekir.

Recent Posts

Google Hız Optimizasyonun Önemi
Google Hız Optimizasyonun Önemi
Mobil Uyumlu Website Nasıl Tasarlanır?
Mobil Uyumlu Website Nasıl Tasarlanır?
Neden Dijital Reklam Danışmanına İhtiyacım Var?
Neden Dijital Reklam Danışmanına İhtiyacım Var?
Reklam Değil Satış Stratejileri
Reklam Değil Satış Stratejileri