Reklam Değil Satış Stratejileri

admin
Ekim 11, 2020

Reklamların doğru hedef kitle seçimi, doğru materyal ve mesajlarla öne çıkarılmasının kar oranını ciddi şekilde arttıracağını biliyoruz. Peki reklamlarınızı bir strateji dahilinde yaparak işi şansa bırakmamaya ne dersiniz? Dilerseniz ayrıntılı bir şekilde reklam ve satış stratejisinin ne olduğuyla başlayalım.

Bir ürün, hizmet, kişi ya da etkinliği tanıtmak amacıyla üretilen görsel, yazılı, sesli materyallerin tamamına reklam denebilir. Bir reklamın hazırlanış amacına göre kullanılacak materyal, vurgulanacak mesaj ve gösterilecek hedef kitle özenle seçilmelidir. Reklamların başarılarını gösteren bazı değişkenler, şu an piyasadaki reklamcıların tek odak noktası haline gelmiş durumda. Biz de WebEkibi olarak yaptığımız araştırmaların sonucunda bir reklamın başarısını arttırabilecek parametreleri daha detaylı bir şekilde ele almaya çalıştık. Sonucunda dikkat çekeceğimiz nokta, reklam konusuna bakış açınızı değiştirebilecek cinsten…

Bundan 10 yıl önceye kıyasla günlük hayatımızda maruz kaldığımız reklam sayısı 10 kattan da fazla artış gösterdi. Peki bu reklamveren ve müşteri için ne anlamı geliyor? Öncesinde tek etkili reklam araçları olan televizyon, radyo, billboard’lar artık yerini elektronik cihazlara bırakmış durumda. Zira bir billboard’a yapıştırılacak bir resmin, o konumdan geçen herkese gösterilmesinin yerine internet üzerinden daha zahmetsiz bir şekilde, istenilen yaş grubu, konum ve hatta ilgi alanları seçilen insanlara gösterilmesi doğal olarak herkese çok mantıklı geliyor. Dolayısıyla reklamverenlerin eli bu anlamda daha güçlenmiş görünüyor, çünkü müşterilerini istediği süre zarfında reklamlara maruz bırakmak artık reklamverenlerin eline geçmiş durumda. Ancak bir de müşteri tarafından bakmak gerekiyor bu konuya… İnsanların her gün binlerce reklama maruz kaldığı ortamda, herhangi bir reklamın -ne kadar doğru dizayn edilmiş olursa olsun- ilgimizi çekmesi son derece zorlaştı.

Bir adım daha ileriye taşıyacak olursak, insanlar artık reklamlara tıklasa bile, içeriğine baktığında tek amacın reklam olduğunu sezdiği anda direk sayfayı kapatma eğiliminde oluyorlar. Reklam tıklamalarının yüzde kaçı size satış olarak dönüyor? Daha da önemli soru, tıklama başına net karınız ne kadar? Biliyoruz, bu dili artık herkes konuşuyor, sıradan reklamcıların tamamı bunlardan size zaten onlarca sunum yaptı. Peki satış stratejileri nedir, reklamlardan farkı nedir?

Reklamın tarihi yüzlerce yıl öncesine dayansa da, satış stratejileri o kadar büyük tarihi olan bir kavram değil. Buna karşılık etkilerini kıyasladığınızda reklamın aslında bir araç değil sonuç olarak kullanıldığında önemli bir silaha dönüştüğünü anlamamıza yardımcı oluyor. Bir görsel, metin, seslendirme seçip reklama çıkmak yerine satış stratejilerinde -amacına göre- reklam değil reklam takımları tercih edilmekte. Reklam takımları birden fazla metin, görsel veya sesin varyasyonlarının denenerek aralarından seçilen müşteri kitlesini en fazla harekete geçiren kombinasyonun seçilmesine olanak tanıyor.

Sonuç olarak elde ettiğimiz bu reklamı, bir satış stratejisinin parçası olarak kullandığımızda ise karşımıza sıradan bir reklama kıyasla çok daha etkili bir silah çıkıyor. Her şey stratejiyi belirlemekle başlıyor. Stratejiye uygun reklam takımları hazırlanıyor, reklama ulaşılıyor. Daha sonrasında yine stratejiye uygun olarak müşteri, firma bünyesine bilgilerini vermek koşuluyla ödüllendiriliyor ve işte istediğimiz sonuç… Müşterinin bilgilerine ulaşıyoruz. Bu bilgileri nasıl kullanabileceğimiz konusu ise sonraki blog yazılarımızda ayrıntılı olarak ele alınacaktır.

WebEkibi reklam danışmanlarının izlediği satış stratejilerinin yol haritasını genel anlamıyla çizmeye çalıştık. Eğer işletmenizde reklama para harcıyor ama karşılığını istediğiniz düzeyde alamıyorsanız, dijital dünya pazarından kendi payınızı alamadığınızı düşünüyorsanız mutlaka dijital reklam danışmanlarımızdan görüşme talep ederek neyi doğru, neyi yanlış yaptırdığınızı analiz ettirmenizi tavsiye ediyoruz.

Recent Posts

Google Hız Optimizasyonun Önemi
Google Hız Optimizasyonun Önemi
Mobil Uyumlu Website Nasıl Tasarlanır?
Mobil Uyumlu Website Nasıl Tasarlanır?
Neden Dijital Reklam Danışmanına İhtiyacım Var?
Neden Dijital Reklam Danışmanına İhtiyacım Var?
Reklam Değil Satış Stratejileri
Reklam Değil Satış Stratejileri